مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری و یا بصورت انلاین از خدمات موسسه حقوقی پاد است

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری و یا بصورت انلاین از خدمات موسسه حقوقی پاد است

موسسه حقوقی پاد در زمینه تمامی دعاوی حقوقی ثبتی ملکی استارتاپ ها و قراردادهای مشارکت درساخت و قراردادهای تجاری طلاق توافقی و طلاق یکطرفه از زوجه مشاوره میدهد که این مشاوره حضوری و تلفنی ویا انلاین میباشد.درصورت تمایل با شماره های 02126116691-012126116698 و یا سایت موسسه padlawyer.org تماس بگیرید

  • ۰
  • ۱

مشاوره حقوقی

نحوه مشاوره حقوقی با موکل

 جلسه مصاحبه و مشاوره با موکل

اولین قدم ارتباط و همراهی احتمالی بعدی وکیل و موکل است. برگزاری درست این جلسه دو نتیجه دارد: - اول اینکه وکیل اطلاعات دقیق و کاملی از مسأله موکل و جزییات آن به دست می آورد و اگر موکل صرفا خواستار مشورت نباشد، می تواند درباره قبول یا عدم قبول پرونده

شرایط پذیرش آن - در صورت قبول کار - تصمیم بگیرد. - دوم اینکه رابطه ای مبتنی بر اعتماد و احترام متقابل بین وکیل پایه یک دادگستری و موکل برقرار می شود که در پیشرفت مطلوب کار - در صورت ادامه ارتباط - بسیار مؤثر است. باید توجه داشته باشیم، هر چند  در کشور ما فرهنگ استفاده از تیل توسعه نیافته و هنوز تعداد افرادی که مراجعه به وکلا را جب و ضروری می دانند، اندک است اما از یک سو - به هر حال این تعداد در حال افزایش است و از دیگر سو همان تعداد نیز با توجه به شمار روزافزون وکلا، امکان انتخاب . از این رو وکلایی موفق ترند که اصول رفتار حرفه ای را بهتر رعایت کنند.

اولین برخورد موکل با وکیل جهت مشاوره حقوقی قابل تشبیه به مقابله بیمار با پزشک است. در این مورد فرد عامی و ناآشنا با اصطلاحات و مسائل پزشکی با فردی حرفه ای که دائما با این اصطلاحات و مسائل سر و کار دارد مواجه می شود. بیمار در حالی که مضطرب و آشفته است در اطاق انتظار می نشیند و در حالی که منشی مطب او را تحت نظر گرفته است به در و دیوار یا روزنامه ای که در دست دارد و یا، زیر چشمی، به سایر بیماران نگاه می کند. از خود می پرسد آنها چه بیماری هایی دارند؟ آیا مرض شان مسری است؟ چقدر درد می کشند؟ بالاخره نوبت او می رسد.

دکتر از بالای انبوهی از پرونده ها و مدارک پزشکی به او مینگرد) به نشستن دعوتش می کند و از او می پرسد مشکل چیست؟

بیمار به بازگو کردن آنچه از زمان تعیین وقت پزشک - بلکه حتی پیش از آن - بارها به آن اندیشیده است آغاز می کند. دکتر گوش می دهد. .

سپس نوبت پرسش های پزشک فرا می رسد - چند وقت است درد دارد؟ - محل درد دقیقا کجاست؟ - خواب بیمار چگونه است؟ - آیا خوب غذا می خورد و اشتها دارد؟ و....بیمار اهمیت بسیاری از پرسش ها را نمی داند اما ممکن است نتیجه این پرسش ها تشخیص تقریبا قطعی بیماری باشد.

با پایان گرفتن پرسش ها، معاینه آغاز می شود. پزشک از بیمار می خواهد برهنه شود یا قسمتی از لباس هایش را بکند یا کنار بزند. آنگاه به ضربان قلب و صداهای داخل بدن بیمار گوش میدهد. سپس پزشک به بیمار می گوید می تواند لباسش را بپوشد. بیمار می فهمد معاینه و مصاحبه پایان یافته است و در حالی که نسخه نوشته شده پزشک را در دست می فشرد از او تشکر و مطب را ترک می کند.

پس از این جلسه است که بیمار تصمیم می گیرد دوباره نزد این پزشک بیاید یا خیر. واضح است این تصمیم حاصل نتیجه ای است که بیمار از نسخه طبیب خواهد گفت. اما در عین حال مطبوع و جذاب بودن یا نبودن این ملاقات نیز در اتخاذ این تصمیم تأثیر مستقیم و تعیین کننده ای دارد.

ملاقات موکل با وکیل پایه یک دادگستری جهت مشاوره حقوقی  و آنچه در آن می گذرد قابل تشبیه به این جلسه معاینه است و بعدا به آن خواهیم پرداخت. آنچه در این جا می خواهیم بگوییم این است که وکیل باید برای اداره جلسه مصاحبه با موکل آموزش دیده باشد و آماده شود. این آمادگی مشتمل بر آمادگی «ذهنی و معنوی» و آمادگی «مادی و فیزیکی» است. پیش از ورود در تفصیل مطلب ذکر دو نکته را لازم می دانیم:

اولا - ملاقات حتما باید با تعیین وقت قبلی باشد. در موقع تعیین وقت به موگل گفته شود اگر به علتی قادر به حضور نبود، حتما خبر بدهد. از تعیین وقت مجدد برای کسانی که بدون اطلاع دادن حاضر نمی شوند خود داری و نام این گونه ارباب رجوع ثبت و ضبط شود

. اگر موکلی بدون اطلاع دادن تأخیر غیر متعارف داشت، وکیل نباید در آن روز او را ملاقات کند، حتی اگر وقت آزاد داشته باشد. حداکثر ارفاق به چنین فردی این است که برای جلسة منتفی شده از او حق المشاوره دریافت نگردد و وقت دیگری با او تعیین شود.

ثانیة - مشاوره حقوقی حتما باید با دریافت حق مشاوره حقوقی باشد و مدرن هر جلسه و هزینه آن در موقع تعیین وقت به موکل تفهیم شود. اگر وکیل ضمن مصاحبه متوجه ناتوانی یا کم توانی مالی موگل شد می تواند به او تخفیف بدهد یا اصلا حق مشاوره حقوقی از او نگیرد. اما اصل بر مأجور بودن مشاوره باید باشد.

مبلغ حق مشاورحقوقی بستگی دارد به موقعیت علمی و فنی و سابقه کار و تخصص های وکیل

بهتر است تعیین وقت و دریافت حق المشاوره را منشی وکیل برعهده داشته باشد و شخص وکیل با ارباب رجوع مواجه نشود.

آمادگی ذهنی و معنوی

 بیشتر ما اولین روز ورودمان را به دانشکده حقوق فراموش می کنیم. روزی را که با زبان و ادبیاتی ناشناخته و تا حدی عجیب، روش جدیدی برای اندیشیدن و استدلال (با کاربرد منطق و اصول فقه و قواعد فقه) و کتاب هایی کاملا متفاوت با آنچه تا آن زمان خوانده بودیم مواجه شدیم.

دانشجویان پزشکی هم وضع مشابهی دارند. مضافا اینکه ام تماس با بدن انسان را، که محیط و زمینه اصلی کار ایشان  است با

تشریح اجساد مردگان آغاز می کنند. بدنهایی که پزشکان آینده برای آنها کاری نمی توانند بکنند و فقط از تشریح آنها چیزهایی می آموزند.

البته در مقایسه با مورد اخیر هم ما وضع بهتری نداشتیم. هیچ پرونده در جریانی در اختیار ما نبود. حداکثر ممکن بود به تجزیه و تحلیل یک رأی وحدت رویه یا یک رأی اصراری هیأت عمومی دیوان عالی کشور بپردازیم. که حتی این هم همیشگی نبود. |

بیماری که به مطب پزشک وارد می شود و موگلی که به دفتر وکیل مراجعه می کند، همانند همان دانشجوی پزشکی یا حقوق است. او در پی آن است که هر چه زودتر شفا یابد یا معضل حقوقی اش حل شود. ممکن است به آگاه شدن از کم و کیف بیماری یا وضعیت مسأله حقوقی اش علاقه مند باشد اما اشتیاقی به شنیدن تجزیه و تحلیل موضوع از نظر علمی و فنی - آن هم بابه کار گرفتن لغات و اصطلاحات تخصصی - ندارد.

از نظر کار ما، این محدودیت ناشی از تفاوت حقوق پویا و زنده - که مسأله موکل جزئی از آن است - با حقوق ایستا و نظری - که آموخته های ما در دانشکده حقوق مصداق آن است - باید برطرف و منتفی شود. البته انصاف باید داد برخی از کارآموزان وکالت - به برکت وجود بعضی وکلای سرپرست - (و نه همه آنها)، کم و بیش، با وکالت واقعی و حقوق زنده آشنا می شوند. به هر حال، وکیل در وهله اول باید بر موانعی که در ذهن او وجود دارد و مانع درک متقابل او و موگل میشود فائق آید و در مرحله دوم عوائق و سدهایی را که «دنیای حقوق» در مسیر ارتباط او و موکلش ایجاد کرده است از میان بردارد.

 

اولین قدم در این راه را می توان با رعایت برخی نکات در خصوص اطاق انتظار وکیل و اطاق مشاوره برداشت.

من میدانم متأسفانه بسیاری از همکاران جوان و تازه کار مایا امکان انتخاب گسترده ای در مورد دفتر کار خود ندارند ویا - با دریغ بیشتر باید گفت - مطلقا قادر به تهیه دفتر نیستند. از این رو آنچه خواهم گفت برای بسیاری از همکاران صرفا در عالم نظر قابل بررسی است نه حیطه عمل.

پیشنهادی که برای حل این مشکل می توانم بکنم این است که چند همکار با هم محلی را تهیه کنند که البته این کار مستلزم هماهنگی و هم فکری عمیق و وسیع است، که وجود آن نادر است. ناچار باید پیشنهاد کنم که آنچه را خواهد آمد هر یک از همکاران، با توجه به امکانات و در حدی که می توانند اجرا کنند. ان

آمادگی مادی

 ١. اطاق انتظار

ما به اطاق انتظار دفترمان آن چنان عادت می کنیم که بعد از مدتی، هر چند همه روزه از آن عبور می کنیم، اما در واقع آن را نمی بینیم. لیکن مراجعین ما، به ویژه آنان که برای نخستین بار، مضطرب و چاره جو، به دفتر ما آمده اند به همه زوایای اطاق انتظار با دقت می نگرند و اثری که این دیده ها در ذهنشان باقی می گذارد تا مدت ها باقی می ماند. از این رو موارد ذیل در خصوص اطاق انتظار قابل ذکر است:

الف) مراجعان به انبوهی روزنامه های کهنه و نسخی از مجلات حقوقی علاقه ای ندارند. به جای اینها بهتر است جزوهای حاوی اطلاعات مفید درباره وکیل و وکالت در دسترس آنها باشد. همچنین اطلاعاتی در مورد سوابق و کارایی دفتر و توانائی ها و تخصص های آن.

ب) تجدید رنگ دیوارها و نصب چند تابلو زیبا و قرار دادن چند گلدان گل ریشه دار، فضا را مطبوع و آرامش بخش می کند.

پذیرایی با چای و قهوه - حتی با قرار دادن دستگاههای آب گرم کن و کیسه های چای و قهوه، در شرایطی که نیروی انسانی برای پذیرایی موجود نباشد. - باعث گرم و صمیمانه شدن محیط می شود.

پ) اگر به علتی امکان رعایت وقت تعیین شده برای موگل نیست و او معطل خواهد شد، باید علت برای او توضیح داده و مدت تأخیر نیز بیان شود تا با آرامش بیشتری در انتظار بماند.

ت) محل دستشویی باید به وضوح مشخص باشد.

٢. اطاق مشاور حقوقی و مصاحبه 

لف) بعضی وکلا عادت دارند کارهای در دست اقدام شان را روی میز کارشان یا روی میز کنفرانس (اگر در اطاق باشد) و حتی روی زمین، انبار کنند. چیزهای دیگری مانند استکان های چای و فنجان های قهوه، تلفن های دفتر، انواع مداد و قلم و خودکار ممکن است به این مجموعه اضافه شود. این وضعیت ممکن است

پرکاری وکیل را به ذهن القاء کند، اما بی گمان چنین محیطی برای مصاحبه و مشاوره مناسب نیست.

ب) برخی وکلا گفت و گو با موکل را از پشت می ترجیح می دهند. در مذاکرات و مشاوره های چند جانبه «میزگی مناسب تر است..

به عنوان ضابطه کلی انتخاب موضع و مکانی که شخص در آن راحت تر است به تغییر دادن عادت قبلی در این مورد ترجیح دارد.

پ) نصب جواز وکالت و گواهی نامه های گذراندن دوره های گوناگونی که وکیل گذرانده است در اطاق انتظار و اطاق مشاوره بلامانع است. همچنین تصاویر و عکس هایی که وابستگی های خانوادگی مؤثر وکیل را نشان می دهد، می تواند جالب باشد.

ت) موکلین خاص: وقتی موگلی که به جهتی ویژگی دارد با وکیل قرار ملاقات دارد، وکیل باید خود و کارمندانش را برای این موضوع آماده کند.

توجه کنید نمی خواهیم توصیه کنیم رفتار وکیل به گونه ای باشد که موکل به اصطلاح «لوس» شود. چون ضابطه کلی از دیدگاه ما این است که موکل باید همواره به یاد داشته باشد اوست که به وکیل احتیاج دارد و به او مراجعه کرده و وکیل کارمند و مستخدم او نیست. منظور این است اگر مثلا وزیر یا معاون وزیر یا سفیر کشوری خارجی به ملاقات مان می آید، اوقات چنان تنظیم شود که او را رأس موعد مقرر ببینم و ترتیب پذیرایی هم به نحو مطلوب داده شود.

ث) اگر برای همه مراجعین – اعم از اینکه فقط برای مشاوره مراجعه کنند یا قصد وکالت دادن برای کاری را داشته با پرونده ای تشکیل شود، اقدامی مفید و مثبت خواهد بود. منظور یک

برگ A4 از جنس مقوا یا کاغذ ضخیم است که در آن اطلاعات هر موکل به شرح ذیل منعکس گردد: 1 -نام و نام خانوادگی2- شماره شناسنامه و کارت ملی 3- محل صدور شناسنامه4- تاریخ تولد-5 وضعیت تأهل 6- آخرین مدرک تحصیلی

7-نشانی و شماره تلفن منزل8- نشانی محل کار با شماره |9-شماره تلفن همراه تلفن و فاکس و نشانی پست الکترونیکی10-علت مراجعه به طور 11-نام معرف یا نحوه آشنایی با دفتر خلاصه

وکالت باید این برگه به محض ورود در اختیار موکل گذاشته و به او گفته شود اگر مایل است می تواند آن را پر کند و یا مطالب را دیکته کند تا مسئول دفتر بنویسد. این برگه در تعیین وقت های بعدی مفید خواهد بود و در صورتی که موکل کار وکالتی داشته باشد اولین برگ پرونده اصلی را تشکیل خواهد داد.

البته امروزه همه این اطلاعات می تواند به رایانه داده شود و در رایانه روی میز وکیل یا لپ تاب او منعکس باشد. ولی وکلای قدیمی و سنتی احتمالا برگه ای را که خود ضمن مشاوره روی آن یادداشت کنند ترجیح میدهند. هرچند که همین کار را هم با رایانه می توان کرد.

ج) در دفاتری که وسعت زیادی دارند و مشتمل بر اطاق ها و راهروهای متعدد هستند (که البته در کشور ما نادرند) بهتر است

یکی از کارمندان دفتر هر موکل را تا در ورودی اطاق مشاوره وکیل همراهی کند.

این از یک سو اهمیت وکیل را نشان میدهد و از دیگر سو تکریم موگل است.

ضابطه کلی قابل ارائه در پذیرش موکل و رفتار با او همان ضرب المثل مشهور «آنچه به خود نمی پسندی به دیگران مپسند» است. باید با موکل همان گونه رفتار کنیم که دوست داریم در موارد و حالات مشابه با ما رفتار شود.

مراحل مشاوره با یاد آوری آنچه در مورد مشاوره پزشک با بیمار گفتیم، اینک متذکر می شویم، مشاوره سه مرحله مشخص دارد: ا

۱. گوش دادن

در این مرحله موکل مشکل خود و انتظاری را که از وکیل دارد بیان می کند و وکیل فقط گوش میدهد و احیانا یادداشت برمی دارد. توجه داریم که «گوش دادن» با «شنیدن» فرق دارد. وکیل نباید فقط بشنود» بلکه باید «گوش کند».

 ۲. پرسش و بررسی

در این مرحله وکیل با سؤالات خود سعی می کند ابهاماتی را که در گفته های موکل وجود داشته رفع و خلاءها را پر کند. ممکن است بررسی اوراق و اسناد موگل هم لازم باشد که وکیل با دقت این کار را هم انجام خواهد داد. این پرسش و پاسخ باید تا جایی ادامه یابد که وکیل تصویر کاملا روشنی از مشکل موکل به دست آورد و خواسته موکل  را کاملا درک کند.

٣. راهنمایی و توصیه

 در این مرحله وکیل، بر مبنای اطلاعاتی که موکل به او داده دو گونه مطلب به موکل خواهد گفت:

الف) جنبه های قانونی و عملی مشکل موگل را برای او بیان می کند و به او آثار قانونی را که این مشکل می تواند داشته باشد تذکر می دهد. همچنین راه حل یا راه حل های مشکل را نیز با آثار و نتایجی که هر راه حل ممکن است داشته باشد برای موگل بیان می کند.

ب) روش قانونی و حقوقی عملیاتی کردن راه حل یا راه حل های پیش گفته را به موکل می گوید. البته ممکن است در این مرحله وکیل به موکل تفهیم کند که ادله و مستندات بیشتری لازم است یا به او بگوید در مورد کارش به مطالعه بیشتری نیاز دارد و اتخاذ تصمیم در مورد راه حل نهایی و نحوه عمل منوط به انجام این مطالعات است. بسیاری از ما، به عنوان وکیل، از این قسمت اخیر خوش مان نمی آید و موکول کردن اظهار نظر را به مطالعه بیشتر نوعی ضعف می پنداریم. اما باید توجه داشته باشیم تبعات و آثار منفی اظهارنظر - و از آن بدتر اقدام - بدون مطالعه کافی به مراتب بدتر و دردناک تر از موکول کردن ابراز عقیده و اقدام به مطالعه بیشتر است. تجربه نشان می دهد موکلین به کسی که اعلام می کند باید موضوع را بیشتر بررسی و درباره آن مطالعه کند، بیشتر اعتماد می کنند، زیرا این به طبایع انسانی نزدیک تر است، که گفته اند: «همه چیز را همگان می دانند.»

اگر به سه مرحله پیش گفته دقیقا توجه کنیم، متوجه می شویم، حذف هر یک از آنها می تواند تبعات و آثار سوء و منفی خاص خود را داشته باشد.

بنابراین توصیه اکید این است که در هر مصاحبه و مشاوره مراحل سه گانه دقیقا رعایت و اجرا شود.

تفصیل مراحل سه گانه هر یک از مراحل سه گانه را می توان به اجزایی تجزیه کرد. این کار به وکیل کمک می کند همواره در محدوده تعیین شده و بدون فراموش کردن و نادیده گرفتن موارد مهم اقدام و حرکت کند. .. مراحل گوش دادن

الف) خوشامدگویی، دعوت به نشستن، معرفی

ب) آغاز بیان مطالب از جانب موکل با یک عبارت استفهامی کوتاه وکیل مثل «داستان چیست؟ قضیه چیست؟ مشکل چیست؟»

پ) گوش دادن با دقت بسیار به آنچه موگل آزادانه در مورد شخصیت های اصلی ماجرا و حقایق عینی آن می گوید. ۲. مراحل پرسش و بررسی

الف) سؤالاتی برای پر کردن خلاءهای موجود در گفتار موکل، سابقه موضوع، ابهامات، پس زمینه ها و مسائل مرتبط با آن.

ب) خلاصه کردن برداشت و تلقی وکیل از گفته های موگل و احراز موافقت موکل با این برداشت ها و شنیدن توضیح یا اصلاح موکل در مورد آنها.

پ) توصیف جنبه ها و آثار مالی قضیه در صور مختلف و تفهیم موارد به موکل

ت) تکرار موارد بند پ و احراز توافق موکل یا ملاحظات و اصلاحاتی که مورد نظر او است.

ث) تبین اقداماتی که باید موگل انجام دهد یا پی گیری کند.

٣. مراحل راهنمایی و توصیه

الف) تبیین اقداماتی که وکیل انجام خواهد داد یا باید انجام دهد.

ب) مشخص کردن زمان بعدی ملاقات وکیل و موکل (اگر ملاقات بعدی اصولا لازم باشد)

پ) سؤال از موکل که آیا «مطلب دیگری هم دارد» و پاسخ گویی آنچه می پرسد یا می خواهد.

ت) پایان جلسه و خداحافظی.

این اجزاء دوازده مورد هستند و مورد سیزدهمی هم می توان به آنها افزود و آن یادداشت برداری وکیل در همه موارد دوازده گانه است.

هر یک از این مراحل را در بخش های آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد. به یاد داشته باشیم جلسه مصاحبه و مشاوره اولیه به جهت آنکه ضمن آن اطلاعات و واقعیت های معضل و مسأله موگل به وکیل عرضه می شود و در عین حال بنیان رابطه بعدی وکیل و موگل را ایجاد می کند بسیار مهم است.

بررسی های آماری در کشورهای غربی نشان میدهد موکلین در مورد میزان توانایی وکیلشان در ایجاد ارتباط کلامی و ذهنی بسیار حساس هستند.

جهت مشاوره حقوقی تلفنی موسسه حقوقی پاد و یا مشاوره حضوری و یا مشاوره حقوقی انلاین لینک را فشرده و تماس بگیرید

 

کشاورز-بهمن-اداب وشگردهای وکالت در دادگستری-نشر کشاورز-1394

نظرات (۱)

عالی بود

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی